Jak spočítat kapacitu úložište?

Odhad potřebné kapacity pevného disku

 

   Délka uloženého záznamu nezávisí ani tak na modelu konkrétního zařízení jako spíše na způsobu komprese dat, způsobu záznamu (trvalý, pohyb, snímky) a především na kapacitě paměťového media, v případě DVR/NVR tedy pevného disku/ů. U záznamových zařízení se používají nejčastěji 3.5“ pevné disky se SATA rozhraním. Kapacita zvoleného disku přímo určuje délku záznamů, které lze uchovávat. Všechny rekordéry jsou dnes již vybaveny funkcí přepisu dat, což znamená, že nejstarší soubory na disku jsou přepisovány těmi nejnovějšími. Tato funkce zabezpečuje to, že v situaci, kdy dojde k zaplnění disku, systém tuto skutečnost automaticky vyhodnotí a začne přepisovat již zmíněné nejstarší záznamy nejnovějšími. Tím se zařízení stává bezúdržbovým v oblasti zajištění volné kapacity pro nahrávání a nevyžaduje pravidelné zásahy, aby správně plnilo svou funkci. Na disku je vždy záznam v délce tolika dnů, který odpovídá aktuálnímu nastavení záznamu. Také lze nastavit omezení max. doby záznamu, např. na 7 dní, což pak znamená, že starší záznamy se automaticky mažou. Tato možnost se často využívá z legislativních důvodů.

Pevné disky určené pro záznamová zařízení

   Kamerové systémy značky GRUNDIG podporují pevné disky téměř od všech výrobců, nicméně naše doporučení je využívat takové typy, které jsou konstrukčně určené nejen pro nonstop provoz (24/7), ale i přímo pro potřebu kamerových systémů. Lze zcela jistě doporučit disky Western Digital řady PURPLE či Seagate řady SKYHAWK. Tyto pevné disky, které byly vyrobeny přímo pro potřeby záznamových zařízení kamerových systémů, jsou připraveny být v provozu 24/7, mají sníženou spotřebu elektrické energie, nabízí se ve variabilních kapacitách od 1 TB výše.

Jakou kapacitu HDD zvolit?

   Pokud se pořizuje trvalý záznam, tedy nahrává se ze všech kamer nepřetržitě, je výpočet kapacity pevného disku poměrně jednoduchý. Stačí brát v úvahu počet kamer, jejich rozlišení, počet snímků za sekundu (FPS) a případně způsob komprese videa (H.264/H.265), což vše nám určuje tzv. datový tok. U záznamu na základě určité detekce, nejčastěji detekce pohybu, je pak kapacita závislá na počtu událostí (pohybů) a konfiguraci systému. V takovém případě lze uspořit velkou část záznamu oproti trvalému. Dále nám kapacitu HDD ovlivňuje (snižuje) případné využití a ukládání tzv. vedlejšího streamu, snímků z kamer apod.

Obecně a rámcově je možné vycházet z tohoto předpokladu při kontinuálním záznamu a maximální kvalitě:

  • 2.0 Mpix kamera - cca 20-30 GB/den
  • 4.0 Mpix kamera - cca 40-50 GB/den
  • 8.0 Mpix kamera - cca 70-80 GB/den

Toto platí pro HD-TVI a IP kamery. Při použití způsobu komprese videa H.265 lze počítat s nižší datovou náročností systému a tedy celkové delší době uloženého záznamu. Na základě Vašeho dotazu Vám pomocí jednoduchých kalkulátorů připravíme odhad doby záznamu nebo spočítáme potřebnou kapacitu HDD pro Vámi požadovanou dobu záznamu.