Jak vybrat bezpečnostní kameru?

Jak vybrat bezpečnostní kameru

   Samotný výběr bezpečnostní kamery je velmi důležitý a je možné jím projít podle mnoha kritérií, z nichž nejčastější si vysvětlíme v textu níže. V sortimentu bezpečnostních kamer značky GRUNDIG najdete dostatečnou řadu různých modelů a typů, kterou budeme navíc dále rozšiřovat, neboť kamerové systémy GRUNDIG snesou bez obav porovnání s jinými v současnosti nejpreferovanějšími výrobci jako např. Hikvision, Dahua, CP PLUS, Milesight apod.

Pojďme si tedy projít nejčastější aspekty výběru samotných kamer.

 

    Volba instalace a provedení kamery

   Častým kritériem pro volbu kamery je její vzhled a tvar. Zdálo by se, že toto je v otázce bezpečnostních kamer nepodstatné, ale opak je pravdou, neboť klienti velmi zvažují i design a provedení kamery s ohledem na instalaci na jejich dům, vnitřní zeď, stropy, ploty či sloup. Základní výběr je mezi tzv. „kompaktní“ kamerou a „dome“ kamerou (půlkulatou), viz. příklady níže.

Příklad kompaktní kamery:                                               Příklad dome kamery:

   IMG1-GD-CI-CC4617T-V1                                                    IMG1-GD-CT-AP8117E_S-V1   
        

Oba tyto základní typy mohou být určeny pro venkovní i vnitřní instalaci a existují v různých variantách. Důležitým doplňkem pak jsou přídavné montážní nástavce, které máme také v nabídce a velmi usnadňují samotnou montáž a uschování kabeláže.

 

    Výběr podle technologie

   V současnosti lze na trhu najít dvě základní technologie kamerových systémů, tzv. analogové či spíše dnes již HD a IP (více podrobností v samostatném článku „Základní srovnání technologií kamerových systémů). Obě tyto technologie jsou nyní z hlediska rozlišení a kvality obrazu skoro totožné. Zásadní odlišností je však způsob přenosu video signálu, tedy samotného obrazu. U tzv. HD technologií (HD-TVI, HD-CVI, AHD) i u analogu je obraz přenášen analogovou cestou po koaxiálních kabelech (nebo s použitím video převodníků – tzv. balunů i přes UTP kabel). Kdežto v případě IP technologie je přenos plně digitální a probíhá přes UTP kabel prostřednictvím LAN počítačové sítě. HD technologie jsou výhodné zejména příznivou pořizovací cenou a hodí se pro menší typy instalací (rodinné domy, menší firmy a obchody apod.), případně jsou výbornou náhradou za starší analogové kamerové systémy s nízkým rozlišením, přičemž mohou využít stávající kabeláž. IP kamerové systémy můžeme obecně doporučit spíše pro větší instalace, kde je složitá infrastruktura rozvodů, případně lze využít současné datové rozvody zejména v nových či rekonstruovaných budovách (kanceláře, haly, průmyslové závody, úřady, větší obchody apod.). Také se IP kamery hodí více tam, kde je kamerový systém postaven na tzv. serverovém řešení a spravován pomocí speciálního softwaru.

 

    Volba požadovaného IR přísvitu (pro noční vidění)

   Zásadním údajem při výběru bezpečnostní kamery dle parametru IR přísvitu je max.  vzdálenost v metrech, na kterou je přísvit účinný a použitelný. Tuto hodnotu naleznete u každé bezpečnostní kamery GRUNDIG v záložce "parametry". Pokud je například uveden přísvit až 30 m, má daný model takový počet LED diod nebo takový výkon přísvitu, že dokáže v noci snímat i za naprosté tmy až do vzdálenosti 30 metrů. Důležité je vědět, že každé prostředí odráží světlo jinak. Bílá zeď bude vidět na větší vzdálenost než tmavě zabarvená plocha nebo porost. Z toho důvodu je důležité při výběru bezpečnostní kamery dbát na nutnou rezervu, na druhou stranu nevhodné umístění může vyvolat tzv. přesvícení scény.

 

    Výběr podle rozlišení kamery a jejího úhlu záběru

   Rozlišení kamer udáváme v pixelech, resp. v megapixelech (Mpix), viz. náš článek „jaké rozlišení kamer zvolit“. Čím je tato hodnota vyšší, tím má obraz vyšší kvalitu. Kvalita obrazu je zcela zásadním parametrem bezpečnostní kamery a proto by měl být vybrán opravdu pečlivě.  V současnosti v naší nabídce naleznete bezpečnostní kamery s rozlišením od 2.0 Mpix (známé také jako 1080p nebo FULL HD s rozlišením 1920 x 1080px) až po 4.0 až 5.0 Mpix kamery. V blízké budoucnosti budou doplněny i modely v 8.0 Mpix (známé také jako 4K, ULTRA HD s rozlišením 3840 x 2160px). Neméně důležitým aspektem výběru je také požadovaný úhel záběru, tedy jak široký záběr nám kamera snímá. Zde by se jednoduše mohlo zdát, že čím širší úhel záběru, tím lépe, ale není tomu úplně tak, jelikož kamera s úhlem záběru např. 90° bude vidět na vzdálenost 20 metrů hůře detail než kamera s užším úhlem záběru např. 70°. Je tedy třeba promyslet, jak velký detail v obraze a na jakou vzdálenost pro nás bude zásadní a podle toho volit úhel záběru kamery. Dnes již naštěstí máme v nabídce i modely s tzv. motorickým varifokálním objektivem, které nám umožní až po instalaci kamery upravit její úhel záběru i vzdáleně (přes PC, mobilní telefon, rekordér) a to v rozmezí např. 30° až 100°. Zaostření obrazu je pak automatické.